Guru Purnima 09.07.2017

Kochająca Boska Duszo,

Niech największe błogosławieństwa Boga i mistrzów będą z wami wszystkimi.

Korzystam z tej okazji aby modlić się za was i przesłać wam moje najlepsze życzenia z okazji Guru Purnimy, urodzin Bhagavana Vyasadevy, które są zadedykowane guru-nauczycielom wszystkich czasów i miejsc. W tym roku święto to przypada w niedzielę 9-tego lipca.

W tym dniu świętujemy oddając hołd nie tylko mistrzom naszej linii Kriyi, ale wszystkim guru ludzkości.

Gdy byliśmy małymi dziećmi, poszliśmy do szkoły, i nasi rodzice uczyli nas, że nauczyciel jest naszym guru, więc powinniśmy być pełni szacunku. W szkole obserwowaliśmy posłuszeństwo starszych uczniów i ich respekt dla nauczycieli. Byliśmy uczeni, żeby kochać i szanować naszych nauczycieli tak jak rodziców. Nasi rodzice dają nam życie i wychowują nas z największą troską.

Gdy dorośliśmy, zrozumieliśmy, że koncept guru jest szeroki. Kochać jakiegokolwiek guru to pokazywać naszą miłość i wdzięczność za jego wkład w nasz rozwój. Wiele się od nich nauczyliśmy. Kim są guru ? Popularny vers w Sanskrycie opisuje kilku guru, którzy powinni być czczeni:

     annadata bhayatrata vidyadata tathaiva cha
janita chopaneta cha panchaite pitarah smritah
„ Ten kto dał nam pokarm, ten który pomógł nam uwolnić się od lęku, który nas uczył, który dał nam życie, lub który inicjował nas na ścieżkę duchową jest uważany za rodzica (guru)”
  1. Annadata, ktoś kto nas karmi: może to być rolnik lub Matka Ziemia, woda, słońce lub środowisko. Może to być matka gotująca posiłki lub ktokolwiek dający jedzenie innym. Czy jesteśmy w stanie dostrzec ich wagę w naszym życiu ? Metaforycznie, anna (pokarm)może odnosić się do duchowej wiedzy lub boskich myśli dawanych przez guru – nauczyciela poprzez boskie nauki.
  2. Bhayatrata, ktoś kto uwalnia nas od lęku: gdy byliśmy niemowlętami, nasi rodzice, członkowie naszej rodziny, społeczeństwo, nawet zwierzęta domowe mogły chronić nas i sprawiać, że się nie baliśmy. Muszą być rozpoznani i docenieni. Przyjaciel może dodawać nam odwagi lub nas wspierać, uwalniać od wyzwań życia gdy jesteśmy słabi lub pełni lęku. Guru usuwa nasz największy strach, strach przed śmiercią.
  3. Vidyadata, ktoś kto nas uczy:Vidya odnosi się do wiedzy dwóch rodzajów: świeckiej wiedzy którą otrzymujemy w szkole, na uniwersytecie i duchowej wiedzy, którą otrzymujemy od guru – nauczyciela. Nie tylko ludzie nas uczą. Bhagavatam opisuje 24 różne rodzaje guru ( ostatnio opublikowaliśmy opracowanie na temat tej pracy pod tytułem „ Moi Guru” )
  4. Janita, ktoś kto daje nam życie: Nasi rodzice są naszymi pierwszymi guru, a spośród nich nasze matki są pierwszymi guru. Guru-nauczyciel może być  ojcem lub  matką, gdyż zapewnia nam nowe życie poprzez duchowe instrukcje.
  5. Upaneta, ktoś kto inicjował nas w duchową ścieżkę: Tak jak mamy nauczycieli w szkole dla naszej formalnej edukacji, mamy też nauczycieli duchowych. Zostaliśmy zainspirowani poprzez czytanie pism wielu nauczycieli i zostaliśmy inicjowani w konkretną ścieżkę duchową.

Rozwijajmy nowe rozumienie życia. Zrozummy praktyczne znaczenie i rolę guru-nauczyciela. Przy  tej szczególnej okazji powinniśmy pamiętać o naszym ukochanym Shri Gurudevie, jego boskich cechach, jego miłości i współczuciu, jego poświęceniu i bezinteresowności, jego mądrości i naukach. Nie mam słów aby opisać jak bardzo go cenię.

Z tej szczególnej okazji, modlę się do wszystkich mistrzów ludzkości również mędrca Vyasadevy, prosząc ich o błogosławieństwo dla każdego z nas, abyśmy byli wartościowymi uczniami i służyli sprawom mistrza z miłością i pokorą. Kłaniam się wam wszystkim. Przesyłam wam wszystkim moją miłość i najlepsze życzenia.

Z Miłością,
Prajnanananda