album-art
Paramahamsa Yogananda
00:00

„Oto po raz pierwszy prawdziwy indyjski jogin prezentuje publiczności Zachodu historię swojego życia. Barwnie i ze szczegółami opisując okres wielu lat duchowego treningu u mistrza jogi Śri Jukteswara z Serampore w Bengalu, Jogananda odsłania fascynujący i mało znany obraz współczesnych Indii. Ponadto z naukową przejrzystością wyjaśnia subtelne, ale dające się określić prawa, dzięki którym jogini mogą czynić cuda oraz osiągać pełną samokontrolę.

Znajdujemy tu rozdziały, w  których autor żywym językiem opowiada o swoich odwiedzinach u Mahatmy Gandhiego, sir Dżagadisa Czandry Bose’a i Rabindranatha Tagore. Część poświęcona okresowi życia na Zachodzie zawiera rozdział o Lutherze Burbanku, wielkim przyjacielu Joganandy, oraz relację z podróży do Bawarii w 1935 roku, gdzie spotkał się on z niezwykłą katolicką stygmatyczką Teresą Neumann.

Po założeniu szkoły średniej (prowadzącej również nauczanie jogi) w Ranczi w Indiach Jogananda przybył do Ameryki jako delegat z Indii na Międzynarodowy Kongres Religijnych Liberałów. W Stanach Zjednoczonych i innych krajach wygłosił potem wiele wykładów; w Kalifornii założył Instytut Jogi w Encinitas.

Jogananda jest absolwentem Uniwersytetu w Kalkucie. W jego wspomnieniach uderza nie tylko rozbrajająca szczerość, ale i celny dowcip.”