Święto świateł 25.10.2014

Kochająca i boska duszo,
Niech Bóg i mistrzowie obdarzą was wszystkich najlepszymi błogosławieństwami. Korzystam z okazji, aby pomodlić się za was podczas tego czasu festiwalu.
Każdego roku, nów w miesiącu Październik-Listopad, Deepavali Amavasya, jest dniem Festiwalu Światła. Ludzie w Indiach dekorują swoje domy, świątynie itp. lampkami.

Kto nie kocha światła? Wszystkie żyjące istoty kochają światło. Niektórzy potrafią dobrze spać w dzień, a później wstawać do pracy w stłumionym świetle nocy. Dzień i noc jest grą światła i życia. Jeżeli spojrzymy na paląca się lampę lub świeczkę, zauważmy że temperatura płomienia wzrasta. Ciepło jest wyczuwalne tylko nad samym płomieniem, ale światło rozchodzi się na wszystkie kierunki. Temperatura płomienia to nasza ścieżka życia, która zawsze powinna sprzyjać naszej ewolucji; dlatego wiedzie ona ku górze. Ciepło miłości, współczucia, działania i wiedzy, jak światło, podąża we wszystkich kierunkach i, w zależności od jej siły, rozszerza się. Wiedza, miłość, współczucie i działanie są funkcją głowy, serca oraz rąk i są nieograniczone; są one wyczuwalne, widziane i manifestowane we wszystkich kierunkach.
Jak powinniśmy żyć? Powiedziane jest, że powinniśmy żyć jak paląca się lampa. Paląca się lampa daje światło każdemu i oświeca samą siebie. Paląca się lampa może rozpalić inne lampy swoim płomieniem. Pięknem w życiu jest życie dla innych z miłością, troskliwością i dzieleniem się aby, w rezultacie, boskość rozchodziła się na wszystkie kierunki.

Werset z sanskrytu mówi:
paropakarakam yesham jagartim hridaye satam
nashyanti vipadah tesham sampadah syuh pade pade

„Dla tych, których serca są zawsze gotowe do służby, trudności są pokonywane i pomyślność przychodzi na każdym kroku życia”.

Powinniśmy nauczyć się żyć dla innych. Kiedy żyjemy dla innych, nasze serca i umysły oczyszczają się, dzięki czemu miłość i współczucie płyną głębszym strumieniem. Ten, kto służy innym szuka sposobności, aby pomagać.
Kiedy idziemy w nocy, z lampą w dłoni, spacer jest prosty i możemy pomóc również innym, aby ujrzeli. Kiedy byłem młody, wielu ludzi miało w zwyczaju chodzić na rynek i wracać wieczorem z pomocą latarki niesionej przez jedną osobę. Nie było elektryczności i wielu nie było stać na latarkę. Kiedy przypominam sobie wieczorne powroty do wioski, przypominam sobie jak dzielić się w życiu. Wiedza i miłość mnożą się, gdy się nimi dzielimy. Kiedy lampa rozpala wiele innych lamp, nastaje święto światła.
Tak samo, jak lampy oświetlają nasze domy, niech nasze ciała-domy zostaną udekorowane światłem. W każdych drzwiach naszych ciał-domów, organach zmysłów, wewnętrznych komnatach serca i umysłu, niech nasze życie będzie wypełnione wiedzą, miłością i działaniami, które uczynią nasze życie pięknym i produktywnym.
W tym czasie, módlmy się w intencji pokoju na całym świecie poprzez kultywowanie wewnętrznego pokoju, współczucia i służby.
Ponownie, modlę się za was wszystkich. Proszę, módlcie się i medytujcie, kiedy tylko możecie i służcie kiedykolwiek i jakkolwiek jest to możliwe.

Z Miłością,
Prajnanananda