Shrimat Bhupendranath Sanyal Mahasaya

Szesnastoletni chłopak, zapoznany z Kriya Yoga, stanął przed wielkim mistrzem Lahiri Mahasaya z kilkoma kwiatami, wzruszonym sercem i łzami spływającymi po jego twarzy. Wielki mistrz poprosił go, aby potwierdził swoje marzenie w świętej siedzibie swojego Gurudev. Głęboko poruszony jego tęsknotą za boskością, czystością i pokorą Lahiri Mahasaya spełnił marzenie chłopca, inicjując go w świętą ścieżkę Kriya Yoga.

Bhupendranath Sanyal Mahasaya urodził się 20 stycznia 1877 roku w wiosce Sadhana Para, w regionie Nadia w Zachodnim Bengalu, Indie. Ten obszar jest świętym i duchowo urodzajnym terenem, zrodził wiele wielkich osobistości, mędrców i świętych, takich jak Shri Czaitanya Mahaprabhu, Paramahamsa Hariharananda i Shri Sitaram Das Omkaranath.

We wczesnym okresie życia, kiedy miał zaledwie 2 lata umarła jego matka pozostawiając go całkowitej opiece, karmieniu i prowadzeniu, jego wujkowi, starszej siostrze i mężowi siostry. W duchowym środowisku tej bramińskiej rodziny Sanyal Mahasaya rozkwitł jako duchowa osoba wypełniona wewnętrzną radością. Jego regularna duchowa praktyka zaczęła się w 1890, kiedy miał 13 lat, tuż po ceremonii świętej nici i wtajemniczeniu w mantrę gayatri. Swój czas spędzał na czytaniu książek religijnych, świętych pism, spotykaniu duchowych osób, świętych, mędrców. Jego duchową praktykę i edukację szkolną utrudniały częste choroby. 

Częste choroby Sanyal Mahasaya skłoniły jego siostrę do szukania interwencji u jego Gurudev. On uspokoił ją jednak, mówiąc, że Sanyal Mahasaya będzie żył długo i wiele zadań oczekujących i wymagających jego pilnej uwagi będzie całkowicie ukończonych. Sanyal Mahasaya był tak szczery, oddany i całkowicie poświęcony praktyce Kriya Yoga, że szybko wstąpił w wyższe techniki i doświadczenia. To zainspirowało jego Gurudev do pozwolenia mu na inicjowanie innych w Kriya Yoga. 

Lahiri Mahasaya wyczuwając swoje bliskie odejście z Ziemi, wszechwiedząco doradził swojemu drogiemu uczniowi Bhupendranath Sanyal Mahasaya, aby nauczył się innych wyższych technik od Panchanan Bhattacharya, wysoko zaawansowanego ucznia i założyciela Arya Mission oraz rozprzestrzeniał przesłanie Kriya Yoga. Pomimo jego jawnej determinacji do przyjęcia monastycznego życia, Bhupendranath Sanyal Mahasaya był przeznaczony do życia rodzinnego i w wieku 21 lat poślubia Kalidasi Devi, podążając śladami swojego idealnego i przykładnego Gurudev. Nie ma żadnych dowodów, że wypełniając swoje obowiązki domowe jako ojciec dwóch synów i czterech córek, kiedykolwiek zboczył ze ścieżki Kriya Yoga. Po wzniesieniu się do stanu urzeczywistnienia w 1902, był szeroko uwielbiany jako ugruntowany i w pełni zrealizowany jogin. Jego talenty i umiejętności,  nieskażony, czysty charakter, jak również wewnętrzne, duchowe bogactwo zaowocowały bliską przyjaźnią z Rabindranath Tagore, z którym pracował jako nauczyciel od 1902 do 1909, zakładając Shantiniketan Institute. Wielokrotnie pielgrzymował do Puri, przyciągany świętą atmosferą i spokojem tego miejsca. W 1923 roku założył w Puri Gurudham ashram a w 1924 ashram nazwany Bhagalpur. Bhagalpur stał się centrum rozprzestrzeniania i praktyki Kriya Yoga. 

Uzdolniony i płodny pisarz, Sanyal Mahasaya, napisał wiele duchowych książek i komentarzy do Bhagavad Gita w języku bengalskim, demonstrując swoje zrozumienie świętych ksiąg w świetle Kriya Yoga. 18 stycznia 1962 roku wstąpił do wiecznej siedziby, znanej jako mahasamadhi, ale pozostał nieśmiertelny w sercach tysięcy wielbicieli i duchowych poszukiwaczy, którzy mieli okazję ujrzeć przelotnie tego starożytnego rishi, wielkiego jogina, duchowego przewodnika i mistrza.