Shrimat Bhupendranath Sanyal Mahasaya

Szesnastoletni chłopak, zapoznany z Kriya Yogą, stanął przed wielkim mistrzem Lahiri Mahashayą z kilkoma kwiatami, wzruszonym sercem i łzami spływającymi po twarzy. Wielki mistrz poprosił go, aby potwierdził swoje marzenie urzeczywistnienia Boga w świętej siedzibie jego Gurudevy. Głęboko poruszony  jego głębokim  pragnieniem boskości, czystością i pokorą, Lahiri Mahashaya spełnił marzenie chłopca inicjując go w świętą ścieżkę Kriya Yogi.

Bhupendranath Sanyal Mahashaya urodził się 20 stycznia 1877 roku w wiosce Sadhana Para, w regionie Nadia w Zachodnim Bengalu w Indiach. Ten obszar jest świętym i duchowo urodzajnym terenem, który zrodził wiele wielkich osobistości, mędrców i świętych, między innymi takich jak Shri Chaitanya Mahaprabhu, Paramahamsa Hariharananda i Shri Sitaram Das Omkaranath.

We wczesnym okresie życia, kiedy miał zaledwie 2 lata, umarła jego matka,  pozostawiając całkowitą opiekę nad nim, utrzymanie i wychowanie jego wujkowi ze strony matki oraz swojej starszej siostrze i jej mężowi. Sanyal Mahashaya rozkwitł jako duchowa osoba wypełniona wewnętrzną radością i pięknem w duchowym środowisku tej bramińskiej rodziny. Jego regularna duchowa praktyka zaczęła się w 1890, kiedy miał 13 lat, zaraz po świętej ceremonii nici i inicjowaniu w mantrę gayatri. Swój czas spędzał na czytaniu religijnych książek, świętych pism, spotykaniu duchowych osób, świętych i mędrców. W czasach szkolnych (i potem w okresie studiów) jego duchową praktykę i edukację utrudniały częste choroby.

Częste choroby Sanyala  skłoniły jego siostrę do szukania pomocy u jego Gurudevy. On jednak uspokoił ją, mówiąc, że Sanyal Mahashaya będzie żył długo i wiele zadań wymagających jego pilnej uwagi będzie całkowicie ukończonych. Sanyal Mahashaya był tak szczery, oddany i poświęcony praktyce Kriya Yogi, że szybko otrzymał wyższe techniki i uzyskał wyższe doświadczenia. To zainspirowało jego Gurudevę do pozwolenia mu na inicjowanie innych w Kriya Yogę.

Lahiri Mahashaya wyczuwając swoje bliskie odejście z Ziemi, doradził swojemu drogiemu uczniowi Sanayalowi Mahashayi, aby nauczył się innych wyższych technik od Panchanan Bhattacharya, wysoko zaawansowanego ucznia i założyciela Misji Arya oraz by rozprzestrzeniał przesłanie Kriya Yogi. Pomimo jego jawnej determinacji do przyjęcia zakonnego  życia, przeznaczeniem Sanyala Mahashayi  było życie rodzinne. Podążając śladami swojego idealnego i przykładnego Gurudevy , w wieku 21 lat poślubił Kalidasi Devi. Nie ma żadnych dowodów, że wypełniając swoje obowiązki domowe jako ojciec dwóch synów i czterech córek, kiedykolwiek zboczył ze ścieżki Kriya Yogi. Osiągając stan urzeczywistnienia w 1902, był uwielbiany przez wielu jako ugruntowany i w pełni zrealizowany jogin. Jego talenty i umiejętności, nieskażony, czysty charakter, jak również wewnętrzne, duchowe bogactwo  były podstawą bliskiej przyjaźni z Rabindranathem Tagore, z którym pracował jako nauczyciel od 1902 do 1909 oraz zakładał Instytut Shantiniketan. Święty spokój Puri przyciągał go wielokrotnie do pielgrzymowania. W 1923 roku w Puri założył Gurudham Ashram  a w 1924 ashram nazwany Bhagalpur . Bhagalpur stał się centrum rozprzestrzeniania Kriya Yogi.

Utalentowany i płodny pisarz, Sanyal Mahashaya, napisał wiele duchowych książek i komentarzy do Bhagavad Gity w języku bengalskim, ukazując  swoje zrozumienie świętych ksiąg w świetle Kriya Yogi.

18 stycznia 1962 roku wstąpił do wiecznej siedziby, znanej jako mahasamadhi, ale pozostał nieśmiertelny w sercach tysięcy wielbicieli i duchowych poszukiwaczy, którzy  przez mgnienie ujrzeli starożytnego rishi, wielkiego jogina, duchowego przewodnika i mistrza.