Rocznica założenia Ashramu w Tattendorfie 11.09.2017

Kochająca i Boska Duszo,

Niech was błogosławi Bóg i mistrzowie. Korzystam z okazji, aby pomodlić się za was i przesłać najlepsze życzenia z okazji 19 rocznicy założenia naszego aszramu w Tattendorf. Założył go nasz ukochany Gurudev w roku 1998. Wraz z upływem czasu, okazał się on być solidnym duchowym domem dla szczerych poszukiwaczy.

Choć klasztory są zakorzenione we wszystkich religiach, to aszram jest dość nowych konceptem na zachodzie. Ma on głębokie duchowe znaczenie. Aszarm, jest słowem z sanskrytu, które ma wiele znaczeń:

  1. Pustelnia lub klasztor: gdzie pustelnicy lub mnisi praktykują wyrzeczenia,
  2. Cztery etapy życia: brahmacharya (zdyscyplinowane życie studenta), garhasthya (idealne życie rodzinne), vanaprastha (życie emeryta z charytatywnym i filantropijnym nastawieniem), oraz sannyasa (życie bez przywiązywania się). Każdy może być na jednym z tych etapów,
  3. Miejsce lub schronienie: Osoby mające problemy mogą odwiedzić ashram, aby otrzymać praktyczne wskazówki od głowy aszramu. To może być sierociniec (anatha ashram) lub jara lub briddha ashram (dom starości) z duchową atmosferą,
  4. Miejsce nauki: w szczególności miejsce studiowania Wed, lub ogólnie, może to być każda szkoła lub uczelnia,
  5. Miejsce zamieszkania: dom może być uważany za aszram,
  6. Las, w którym prowadzone są ćwiczenia duchowe,
  7. Imię Boga, które można znaleźć w Vishnu Sahasranama (tysiąc imion Boga).

Współczesne rozumienie aszramu to duchowe schronienie, gdzie mieszkańcy angażują się w szczere duchowe życie z miłością i współczuciem. Odwiedzający przychodzą, aby naładować swe życie duchowymi wibracjami i powrócić do społeczeństwa z nowym zrozumieniem. W aszramie jest atmosfera sprzyjająca studiowaniu duchowych pism i wprowadzaniu ich w życie. Ostatecznie, jest to miejsce Boga, gdzie ceni się pokój, miłość oraz harmonię.

Praktyka mieszkania w aszramie pojawiła się na zachodzie wraz ze Swami Vivekananda, później z naszym ukochanym mistrzem Paramahamsa Yoganandaji. Dzisiaj w aszramach mieszkają ludzie wielu tradycji duchowych. Nasz ukochany Gurudev powiedział, że aszram jest ciałem Boga i mistrzów. Powinniśmy żyć w taki sposób, aby każdy odwiedzający aszram czuł obecność Boga. Aby stworzyć taką atmosferę, na mieszkańcach i odwiedzających aszram ciąży wielka odpowiedzialność. Regularna praktyka duchowa zmienia atmosferę miejsca. Miłujące relacje pomiędzy mieszkańcami tworzą siedzibę dla miłości. Odwiedzający również powinni przyłączyć się do praktyki duchowej i wykonywać seva(bezinteresowną służbę). Komunikowanie się z czułością i miłością upiększa.

W czasach, gdy tak dużo zamieszania, stresu i niepokoju ogarnia świat, aszramy są oazą miłości i pokoju dla wszystkich poszukujących.

W tym specjalnym dniu, modlę się do Boga i mistrzów, aby pobłogosławili wszystkich na duchowej ścieżce.

Z Miłością,
Prajnanananda