Paramahamsa Prajnanananda

Paramahamsa Prajnanananda urodził się jako Triloki Dash w wiosce Pattamundai, w Orisie, w Indiach. Wychowany w pobożnej i duchowej atmosferze, rozpoczął poszukiwania duchowego nauczyciela we wczesnym dzieciństwie. W 1980 roku, będąc jeszcze studentem w college’u, spotkał swojego Gurudevę Paramahamsę Hariharanandę, który inicjował go w Kriya Yogę. Inaczej niż jego rówieśnicy, Triloki Dash spędzał dużo swojego czasu na modlitwie, pujy i medytacji. Często udawał się na odosobnienie do odległych Himalajskich jaskiń, aby przebywać w obecności mędrców i świętych poszukując Prawdy. Utrzymywał rygorystyczną duchową dyscyplinę pod opieką swojego ukochanego Gurudewy pracując jako profesor ekonomii w Ravenshaw College, w Cuttack.

W 1995 roku Brahmachari Triloki Dash został inicjowany jako sannyasa (mnich), przez Paramahamsę Hariharanandę. Otrzymawszy imię Swami Prajnanananda Giri, następnego dnia dostał polecenie od swojego Gurudewę, by jechać do Europy, USA i innych państw aby poprzez publiczne wykłady, seminaria, odosobnienia i medytacje rozprzestrzeniać przesłanie Kriya Yogi. Na długo  zanim Triloki Dash został mnichem,  Paramahamsa Hariharananda przepowiedział: „Cokolwiek zostało rozpoczęte przez mnie, będzie ukończone przez niego.”

Trzy lata później, Paramahamsa Prajnanananda  w swoje urodziny, 10 sierpnia1998 roku otrzymał od sowjego Gurudevy tytuł Paramahamsy, najwyższy tytuł nadawany mnichom i świętym, którzy osiągnęli szczyt urzeczywistnienia Boga.

Promieniejąc mądrością, zawsze radosny, rozkoszując się  bezinteresowną ofiarą życia cichego i odosobnionego mnicha, Prajnanananda bezustannie podróżuje  po całym świecie by rozpowszechniać przesłanie Kriya Yogi wśród wszystkich, którzy poszukują wyzwolenia. Napisał i przetłumaczył niezliczoną liczbę książek o duchowej tematyce, umiejętnie interpretując ponadczasową filozofię w świetle współczesnej nauki i technologii. Używając prostego, zwięzłego, otwartego stylu, wykazał się szeroką znajomością świętych pism, głęboką mądrość i zachwycającym stylem pisania. Posiadając zdolność koncentracji na wielu zadaniach jednocześnie z dokładną precyzją i mistrzostwem, Prajnananandaji promieniuje radosnym, energetycznym Boskim upojeniem.

W 1999 roku, Prajnananandaji  był trzecim indyjskim mnichem, po Swamim Vivekanandzie i Shri Ravi Shankarze, przemawiającym w Parlamencie Religii Świata. Jako prezes Prajnana Mission, podejmował projekty  promujące duchową edukację, pomoc społeczną i zdrowotną oraz prace filantropijne na całym świecie. W pobliżu jego miejsca narodzin (Pattamundai), w Arua założył Hariharananda Balashram, szkołę z internatem dla ubogich i osieroconych dzieci. Podążając za wizją swojego mistrza, Prajnananandaji stworzył piękny ashram o międzynarodowej renomie w Balighai, w Orisie, nazwany Hariharananda Gurukulam a jego najnowszym darem jest wspaniała, majestatyczna świątynia samadhi  upamiętniająca jego Gurudevę.

Ten poważany na świecie mistrz Kriya Yogi jest uosobieniem bezgranicznej miłości, mądrości i działania, przedstawia połączenie Swamiego Vivekanandy, Shri Shankary i Shri Chaitanyi. Czym Swami Vivekananda był dla Ramakrishny Paramahamsy, Arjuna dla Shri Krishny, Prajnananandaji jest dla jego Gurudevy Paramahamsy Hariharanandy. Paramahamsa Prajnanananda jest wyjątkowy i wyróżnia się wśród świętych i mędrców Indii.