Paramahamsa Prajnanananda

urodził się jako Triloki Dash w wiosce Pattamundai w Orissie w Indiach. Wychowany w pobożnej i duchowej atmosferze, już od wczesnego dzieciństwa poszukiwał duchowego przewodnictwa. W 1980 roku, jeszcze jako student College w Cuttack. poznał swojego Gurudev Paramahamsa Hariharananda, który zainicjował go w Kriya Yoga. W przeciwieństwie do swoich rówieśników, Triloki Dash większość czasu spędzał na modlitwie, pudży i medytacji. Często wycofywał się do samotnych odległych jaskiń himalajskich, aby być w towarzystwie mędrców i świętych szukających ostatecznej Prawdy. Prowadził rygorystyczną praktykę duchową pod okiem swojego ukochanego Gurudev, jednocześnie pracując jako profesor ekonomii w Ravenshaw College w Cuttack.

Brahmachari Triloki Dash został inicjowany w stan mnisi (sannyasi) przez Paramahamsa Hariharananda w 1995 roku . Otrzymawszy imię Swami Prajnanananda Giri, następnego dnia został poinstruowany przez swojego Gurudev, aby  jechać do Europy, USA i innych państw w celu rozpowszechniania i propagowania Kriya Yoga poprzez publiczne wykłady, seminaria, odosobnienia i medytacje. Na długo zanim Triloki Dash został mnichem, Paramahamsa Hariharananda przepowiedział: „Cokolwiek zostało rozpoczęte przeze mnie, będzie ukończone przez Niego.”

Trzy lata później, Paramahamsa Prajnanananda, 10 sierpnia, w dniu swoich urodzin, od swojego Gurudev otrzymał tytuł Paramahamsa, najwyższy tytuł nadawany mnichom i świętym, którzy osiągnęli szczyt urzeczywistnienia Boga.

Promieniujący mądrością, zawsze radosny i okazujący bezinteresowne poświęcenie cichego i odosobnionego życia mnicha, Prajnanananda bezustannie podróżuje dookoła świata niosąc przesłanie Kriya Yoga wszystkim poszukującym wyzwolenia. Napisał i przetłumaczył wiele książek o duchowej tematyce, umiejętnie interpretując ponadczasową filozofię w świetle współczesnej nauki i technologii. Używając prostego, zwięzłego, otwartego stylu, ukazuje rozległą wiedzę pism, głęboką mądrość i zachwycającą mowę. Zdolny skoncentrować się jednocześnie na wielu zadaniach z precyzją i mistrzostwem, Prajnananandaji promieniuje radosnym, energetycznym Boskim upojeniem.

W 1999 roku, Prajnananandaji został trzecim indyjskim mnichem, po Swami Vivekananda i Shri Ravi Sankar, przemawiającym w Parlamencie Religii Świata. Jako prezydent Prajnana Mission, podjął projekty promujące duchową edukację, usługi społeczne i zdrowotne oraz prace filantropijne na całym świecie. Założył Hariharananda Balashram, szkołę z internatem dla ubogich i osieroconych dzieci w Arua, w pobliżu jego miejsca narodzin, Pattamundai. Podążając za wizją swojego mistrza, Prajnananandaji stworzył piękny ashram o międzynarodowej renomie w Balighai, w Orisie, nazwany Hariharananda Gurukulam i wspaniałą, majestatyczną świątynię samadhi upamiętniającą jego Gurudev.

Ten czczony i poważany na świecie mistrz Kriya Yoga jest uosobieniem bezgranicznej miłości, mądrości i działania, reprezentując połączenie Swami Vivekananda, Shri Shankara i Shri Chaitanya. Czym Swami Vivekananda był dla Ramakrishna Paramahamsa, Arjuna dla Shri Krishna, Prajnananandaji jest dla jego Gurudev Paramahamsa Hariharananda. Paramahamsa Prajnanananda jest wyjątkowy i wyróżnia się pośród świętych i mędrców Indii.