PARAMAHAMSA PRAJNANANANDA

Paramahamsa Prajnanananda urodził się jako Triloki Dash w wiosce Pattamundai, w Orisie, w Indiach. Wychowany w pobożnej i duchowej atmosferze, rozpoczął poszukiwania duchowego nauczyciela we wczesnym dzieciństwie. W 1980 roku, będąc jeszcze studentem w koledżu, poznał swojego Gurudev Paramahamsa Hariharananda, który inicjował go w Kriya Yoga. Inaczej niż jego rówieśnicy, Triloki Dash spędzał dużo swojego czasu na modlitwie, pudży i medytacji. Często udawał się na odosobnienie do odległych Himalajskich jaskiń, aby przebywać w obecności mędrców i świętych poszukując Prawdy. Utrzymywał rygorystyczną duchową dyscyplinę pod opieką swojego ukochanego Gurudewy pracując jako profesor ekonomii w Ravenshaw College, w Cuttack.

W 1995 roku Brahmachari Triloki Dash został inicjowany jako sannyasi, mnich, przez Paramahamsa Hariharanandę. Otrzymawszy imię Swami Prajnanananda Giri, został poinstruowany przez swojego Gurudev następnego dnia, aby jechać do Europy, USA i innych państw w celu propagowania Kriya Yoga poprzez publiczne wykłady, seminaria, odosobnienia i medytacje. Na długa zanim Triloki Dash został mnichem, Paramahamsa Hariharananda przepowiedział: „Cokolwiek zostało rozpoczęte przez mnie, będzie ukończone przez niego.”

Trzy lata później, Paramahamsa Prajnanananda otrzymał tytuł Paramahamsa, najwyższy tytuł nadawany mnichom i świętym, którzy osiągnęli szczyt urzeczywistnienia Boga, nadany przez jego Gurudev 10 sierpnia 1998 roku, w jego urodziny.

Promieniejący mądrością, zawsze radosny i okazujący bezinteresowne poświęcenie cichego i odosobnionego życia mnicha, Prajnanananda bezustannie podróżował dookoła świata by promować przesłanie Kriya Yoga wszystkim, którzy poszukiwali wyzwolenia. Napisał i przetłumaczył niezliczona ilość książek o duchowej tematyce, umiejętnie interpretując ponadczasową filozofię w świetle współczesnej nauki i technologii. Używając prostego, zwięzłego, otwartego stylu, ukazał rozległą wiedzę pism, głęboka mądrość i zachwycająca drogę poprzez słowa. Zdolny skoncentrować się na wielu zadaniach jednocześnie z dokładną precyzją i mistrzostwem, Prajnananandaji promieniuje radosnym, energetycznym Boskim upojeniem.

W 1999 roku, Prajnananandaji został trzecim indyjskim mnichem, po Swami Vivekananda I Shri Ravi Sankar, przemawiającym w Parlamencie Religii Świata. Jako prezes Prajnana Mission, podjął projekty  promujące duchową edukację, usługi społeczne i zdrowotne oraz prace filantropijne na całym świecie. Założył Hariharananda Balashram, szkołę z internatem dla ubogich i osieroconych dzieci w Arua, w pobliżu jego miejsca narodzin, Pattamundai. Podążając za wizją swojego mistrza, Prajnananandaji stworzył piękny ashram o międzynarodowej reputacji w Balighai, w Orisie, nazwany Hariharananda Gurukulam i ostatnio dodaną, wspaniałą świątynię samadhi dla uczczenia pamięci jego Gurudev.

Ten poważany na świecie mistrz Kriya Yoga jest uosobieniem bezgranicznej miłości, mądrości i działania, przedstawia połączenie Swami Vivekananda, Shri Shankara, I Shri Chaitanya. Czym Swami Vivekananda był dla Ramakrishna Paramahamsa, Arjuna dla Shri Krishna, Prajnananandaji jest dla jego Gurudev Paramahamsa Hariharanandy. Paramahamsa Prajnanananda jest wyjątkowy i wyróżnia się pośród świętych i mędrców Indii.