Paramahamsa Hariharananda

1932 był rokiem o historycznym znaczeniu. Rabinarayan spotkał się ze Swami Shriyukteshwarji w ashramie w Serampore i został zainicjowany do Kriya Yoga. Swami Shriyukteshwarji nauczył go astrologii i uprosił go aby się wprowadził i podjął się kierownictwa nad słynnym Karak Ashramem in Puri, w stanie Orissa. W łaskawym towarzystwie Swami Shriyukteshwarji przeszedł przez kolejne etapy pierwszego stopniaKriya Yoga. Następnie otrzymał drugi stopień Kriya Yoga od Paramahamsa Yogananda po tym jak był świadkiem samadhi Yoganandy gdy Yogananda wrócił do Indii w 1935.

Dwa lata po mahasamadhi Swami Shriyukteshwarji w 1938, Rabinarayan zamieszkał w wynajętym domu na wybrzeżu w Puri. Wiele ludzi twierdziło, że widziało ciało fizyczne Swami Shriyukteshwarji po jego odejściu z tego świata. Zanim Rabinarayan przeniósł się do Puri, poprosił swego przyjaciela aby ten znalazł mu tam dom do wynajęcia. Jego przyjaciel później zdał sobie sprawę, że ten stary mnich, który wskazał mu konkretny dom do wynajęcia w pobliżu morza, gdzie Rabinarayan mieszkał przez pewien czas, to był sam Swami Shriyukteshwarji. Później, Swami Shriyukteshwarji poinstruował Rabinarayan by odtąd mieszkał w Karar Ashramie. Począwszy od tego dnia, mieszkał on w ashramie jako Brahmaczari Rabinarayan, prowadząc ascetyczne życie, spełniając w ten sposób wielkie życzenie Swami Shriyukteshwarji.

W roku 1940, Brahmaczari Rabinarajan opanował kechari, bhramari i shambhavi.. W tym czasie, wokół jego ciała zaczął promieniować blask ponadnaturalnego boskiego światła, wywołując niewymowne zachwyt i duchowe uniesienie u wielu. W latach 1940 i 1941, nauczył się trzeciego poziomu Kriya Yoga od Swami Satyananda Giri. Od 1943 do 1945, otrzymał ostatnie wyższe inicjacje Kriya Yoga przez Shrimat Bhupendranath Sanyal, urzeczywistnionego ucznia Lahiri Mahasaya. W 1944, pewien tajemniczy, anonimowy jogin nauczył go wielu tajników medytacji i życia duchowego. Od 1946 do 1948, uzyskał różne stadia samadhi, włącznie z nirvikalpa samadhi.

W efekcie prowadzenia rygorystycznej duchowej praktyki szczerej medytacji i pozostawania w milczeniu przez wiele lat, Mahavatar Babaji Maharaj zaszczycił go dwoma bardzo cennymi wizytami w roku 1949 w Karar Ashramie, obsypując go błogosławieństwami i przepowiadając mu, że jego misją będzie szerzenie Kriya Yoga na Wschodzie i Zachodzie.On sam później pojechał do słynnego Ranikhet w Himalajach, by odwiedzić Babaji Maharaj, ale usłyszał jedynie głos Babaji Maharaj polecający mu nauczanie Kriya Yoga na całym świecie.

W roku 1950, został mianowany przez Paramahamsa Yoganandę na acharya Karar Ashramu. Od tego dnia, niestrudzenie pracował na rzecz rozwoju duchowego uczniów, którzy weszli na duchową ścieżkę. Świadom jego duchowych osiągnięć, w roku 1951 Paramahamsa Yogananda upoważnił Brahmachari Rabinarayan do inicjowania szczerze poszukujących, do Kriya Yoga. W ten sposób rozpoczął on swą długą pracę misyjną, która objęła całą długość i szerokość jego ukochanych Indii. Został on również pobłogosławiony najwyższym duchowym osiągnięciem, uzyskaniem stadium paramahamsa.

27 września 1958, Bogini Matka Kali, jego opiekuńcza bogini, ukazała się przed nim w całej okazałości swej światłości i promiennego blasku, polecając mu nieprzerwanie pracować na rzecz duchowego podniesienia świata, zapewniając go o swych błogosławieństwach dla jego pracy w nauczaniu Kriya Yoga.

W dniu pięćdziesiątych drugich urodzin, 27 maja 1959, został zainicjowany na sannjasę przez światowej sławy sannyasi Jagadguru Bharati Krishna, Shankaracharya od Gobardhana Peetha w Puri. Porzucając swoje poprzednie imię Brahmaczari Rabinarajan, stał się Swami Hariharananda Giri.

Póżniej koronowany został na sadhu sabhapati (prezesa) Karar Ashramu pośród głośnego aplauzu i aprobaty wielu sadhaków, sadhu i Shankaracharya. Jego życie duchowe ilustruje syntezę praktyk karma, jnana i bhakti.

By podtrzymać światło tego promiennego blasku Kriya Yoga, które zostało zainicjowane przez Paramahamsa Yogananda, i aby rozprzestrzeniać wiedzę o Kriya Yoga na Zachodzie, Paramahamsa Hariharananda, który jest czule określany jako „Baba” (ojciec) przez swoje duchowe dzieci wyjechał do Szwajcarii po raz pierwszy w 1974 roku. Od tamtej pory rozsiewał wiedzę o Kriya Yoga po całym świecie i otworzył ośrodki Kriya Yoga w Europie, Indiach, Północnej i Południowej Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Wchodzenie w nirvikalpa samadhi w dowolnej chwili, gdy tylko chciał, było rzadką oznaką sadhany (praktyki duchowej) Paramahamsa Hariharananda.

Wysoko wykształcony i biegły w wielu językach, Paramahamsa Hariharananda do mistrzostwa poznał pisma takie jak Biblia, Tora, Koran, teksty Buddyjskie, Wedy, Upaniszady, Tantrę, Joga Patanjali Yoga Sutra, Sankar Darshan, Brahma Sutra, i wiele innych. Rozjaśnił ich znaczenie pisząc boskie interpretacje w nowy, metaforyczny sposób. Jego twórczość reprezentują ” Kriya Yoga: Naukowy Proces Kultury Duszy”, „Bhagavad Gita w Świetle Kriya Yoga: Rzadkie Metaforyczne Wyjaśnienie Urzeczywistnienia Boskiego” i wiele innych publikacji. Za integrację tak wielu starożytnych pism z Kriya Yoga, był wielokrotnie doceniany przez znawców pism z całego świata jako vishwa guru (nauczyciel wszystkich istot).

Ludzie wszelkich ras i zawodów, od rolników do nauczycieli, naukowców, ministrów, mężów stanu, służb cywilnych, lekarzy, inżynierów, profesorów, prawników, sędziów, muzyków, piosenkarzy i artystów mieli przywilej stac się jego uczniami i podążać tą szlachetna ścieżką.

Paramahamsa Hariharananda pozostawał przez długi czas na zachodzie po roku 1990, a jego praca trwa nadal w centralach na trzech kontynentach: Wiedeń w Austrii; Homestead na Florydzie, USA i Jagatpur w stanie Orissa, Indie.

Przeżył swe długie życie studiując, nauczając i wypełniając swą misję dzielenia się filozofią i techniką Kriya Yoga z ludźmi z całego świata, aż do chwili opuszczenia swego śmiertelnegociała w Miami na Florydzie, USA, 3 grudnia 2002 r., o 18:48 czasu wschodniego, w wieku 95 lat. Następnie, 10 grudnia, jego fizyczne ciało opuściło aszram na Florydzie, by powrócić do swych rodzinnych Indii Mother India by zostać złożonym na wieczny odpoczynek wraz ze swymi przodkami.

Rząd stanu Orissa zdecydował udzielić Paramahamsa Hariharananda stanowych honorów podczas przyjazdu jego ciała. Z uroczystymi honorami stanowymi, jakich jeszcze nigdy wcześniej nie udzielono mnichowi, Paramahamsa Hariharananda udzielono bhusamadhi w Hariharananda Gurukulum w Balighai w obecności tysięcy mnichów i wielbicieli.

Paramahamsa Hariharananda były przykładem dla swoich uczniów i dla swojego godnego następcy Paramahamsa Prajnanananda, który kontynuuje rozprzestrzenianie przekazu swego ukochanego Mistrza na cały świat. Dziedzictwo tego wielkiego Mistrza ciągle trwa w miłości i życiu jego uczniów.