Guru Purnima 16.07.2019

Kochające i boskie dusze!

Niechaj najwspanialsze błogosławieństwa Boga i mistrzów spłyną na Was wszystkich. Korzystając z tej okazji modlę się za Was i przesyłam najlepsze życzenia w dniu Guru Purnimy, pełni książyca w lipcu (ashadha). Są to urodziny Mędrca Vyasadevy, które wypadają w tym roku na dzień 16 lipca.

W tym dniu uczniowe ofiarowują swoją miłość, uwielbienie i wdzięczność swojemu guru-nauczycielowi oraz całej linii przekazu, która zaczyna się od Boga, a kończy na obecnym nauczycielu. Bóg jest wiecznym nauczycielem. Dzięki łasce Boga nasi rodzice stali się naszymi nauczycielami i uczą nas, jak rozwijać w sobie dobre cechy i jak być dobrymi ludźmi. Rodzice są pierwszymi nauczycielami. Często rodzice dostarczają dziecku duchowych nauk. W pradawnych czasach rodzice przyprowadzali swoje dzieci do domu nauczyciela, aby ten udzielił im zarówno świeckiej jak i duchowej eduakcji.

Dlatego Upaniszady mówią, matri devo bhava (kochaj matkę jako Boga), pitri devo bhava (wielb ojca jako Boga), acharya devo bhava (szanuj nauczyciela jako Boga), oraz atithi devo bhava (podejmuj gościa w swoim domu jako Boga). Pośród wszystkich nauczycieli duchowi nauczyciele pełnią szczególną rolę. Mogą doprowadzić nas do człowieczej doskonałości, oraz do tego, aby rzeczywiście być dobrymi ludźmi w każdym momencie życia.

Duchowe teksty również podkreślają, że nasi nauczyciele nie ograniczają się tylko do jakiejś konkretnej osoby. Możemy uczyć się od wszystkich i wszystkiego, jeśli rozwiniemy w sobie umiejętność dostrzegania w innych dobra. Drzewo może być nauczycielem. Pszczoła może nauczyć nas, jak żyć. Aby uczyć się w ten sposób, musimy mieć otwarty umysł i serce, a następnie praktykować lekcje, które przyswoiliśmy.

Dzisiaj jest coroczny dzień ofiarowywania naszej miłości i oddania wszystkim mistrzom, a szczególnie Mędrcowi Vyasadevie.

Jak najlepiej możemy okazać naszą wdzięczność naszym nauczyielom?
My, istoty ludzkie, jesteśmy racjonalni, inteligentni i praktyczni. Mamy również naszą siłę woli, dzieki której nadajemy naszemu życiu kształt i ewoluujemy. Musimy te umiejętności pielęgnować, oraz musimy słuchać nauk naszych mistrzów.

Dzisiaj jest dzień odnowienia naszego duchowego życia z wigorem i dynamizmem. Powinniśmy odświeżyć i odmłodzić nasze umysły i nasze życie nowym duchem. Czas szybko ucieka. Mistrzowie Kriya powiedzieli nam, abyśmy spędzali każdy oddech na miłości, modlitwie i wdzięczności. Oraz abyśmy spożytkowali każdy moment naszego życia na duchowy rozwój i na służenie Bogu i guru.

Nauczyciele obserwują naszą transformację. Musimy kształtować nasze życe z miłością i wdzięcznością. Nic nie jest niemożliwe. Nasze życie leży w naszych dłoniach. Nasza przyszłość jest w naszych rękach.

Bądźmy szczerzy w naszej duchowej dyscyplinie i praktykujmy pilnie. Kochajmy mistrzów i wdrażąjmy w życie ich nauki bez ociągania się. Kochajmy oraz służmy sobie nawzajem i temu pięknymu światu naszym skromnym wysiłkiem, aby wieść radosne życie.

W ten szczególny dzień kłaniam się Tobie jako obecności Boga i mistrzów. Jeszcze raz przesyłam moją miłość i najlepsze życzenia.

Z Miłośćią,
Prajnanananda