Dzień Nauczyciela

wrzesień 2021

Kochające i boskie dusze,
niech najlepsze błogosławieństwa Boga i Mistrzów spłyną na was wszystkich.

Korzystam z okazji, aby modlić się za Was i przesyłam najlepsze życzenia z okazji Dnia Nauczyciela, który jest obchodzony w celu uhonorowania nauczycieli.

Pierwotnie były to urodziny dr S. Radhakrishnana, drugiego prezydenta niepodległych Indii. Był przede wszystkim nauczycielem filozofii w Indiach i za granicą. Później został mężem stanu, a następnie prezydentem Indii. Ponieważ był nauczycielem, lubił dzień poświęcony nauczycielom ludzkości w ogóle, a w szczególności nauczycielom Indii.

Dzieci i ich nauczyciele są fundamentem przyszłości ludzkiej cywilizacji. Dzieci są jak miękka glina, a nauczyciele są jak garncarze. Dzieci są jak skała o dziwnym kształcie, a nauczyciele to rzeźbiarze. Mają zdolność i talent do kształtowania zgodnie ze swoim pragnieniem.

Naszym obowiązkiem jest szanować nauczycieli. W kulturze i cywilizacji indyjskiej nauczyciele cieszą się najwyższym szacunkiem. Królowie i cesarze opuszczają swoje trony i pochylają głowy u stóp swoich nauczycieli.

Nauczyciel z radością dzieli się swoim sercem i duszą, umysłem i intelektem. Po rodzicach, nauczyciele zajmują ważną pozycję, a czasem nawet większą niż rodzice, bo poświęcenie nauczyciela jest nie mniejsze niż rodziców. Rodzice dają ciału życie; nauczyciele dają drugie narodziny do światła i miłości. Rodzice troszczą się o ciała dzieci poprzez jedzenie i wsparcie, dopóki dzieci nie będą w stanie zadbać o siebie. Nauczyciele dbają o serca i umysły dzieci, aby były lepszymi ludźmi.

Nauczyciel kształtuje losy dziecka, narodu i ludzkości poprzez odpowiednią edukację.W przeszłości nauki były dobrowolnie przekazywane przez nauczyciela, a społeczeństwo opiekowało się nauczycielem z oddaniem i szacunkiem. W kulturze indyjskiej edukacja ma być przekazywana jako dar boski. Wiedza powinna być darmowa i powinna być przekazywana tym, którzy są w stanie ją odbierać, postrzegać, praktykować oraz przekazywać innym w odpowiedni sposób. Wiedza nigdy nie powinna być traktowana jak towar, który można kupić i sprzedać.

Współczesny świat jest pogrążony w chaosie. Edukacja została skomercjalizowana i wszystko ma wartość rynkową. To jest godne pożałowania. Obowiązkiem nauczyciela i społeczeństwa jest przedefiniowanie celów życia.

Nadszedł czas, aby rozważyć wpajanie dzieciom więcej ludzkich i duchowych wartości,
aby uczynić świat lepszym miejscem.

Mój kochający nauczycielu, kłaniam się tobie z głębi serca. Pokornie proszę, abyście wszyscy porzucili wyścig o pieniądze. Chociaż pieniądze są potrzebne, musimy być latarniami, aby inspirować, motywować i prowadzić małe dzieci ku wyższym wartościom.
Może pojawić się opór, ale dzięki sile twojego charakteru, twoje wartości zatriumfują.

W ten wyjątkowy dzień kłaniam się moim rodzicom, którzy byli moimi pierwszymi nauczycielami; kłaniam się wszystkim moim nauczycielom, którzy uczyli mnie bezpośrednio lub pośrednio.Modlę się za całą ludzkość i stworzenie.

Z miłością,
Prajnanananda