home_prajnananandaji1Kochająca i Boska Duszo,

Niech najpiękniejsze błogosławieństwa Boga i mistrzów będą z wami wszystkimi. Korzystam z tej okazji aby modlić się za was, kiedy w wielu miejscach na świecie obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Stało się ono społecznym świętem i ludzie biorą w nim udział z miłością i radością.

Może pojawić się pytanie, komu powinienem dziękować? Zwykle, wyrażamy naszą wdzięczność i miłość w stosunku do wszystkich, którzy kiedykolwiek nam pomogli lub nas wspierali. Możemy zacząć od rodziców, członków rodziny, przyjaciół, krewnych, nauczycieli itd. Możemy dodać wiele osób do tej listy. Kiedy jemy powinniśmy być wdzięczni rolnikom, handlowcom i kucharzowi. Kiedy zakładamy ubrania, nasza wdzięczność może rozciągnąć się na rolników, przędzarzy, tkaczy, krawców i sprzedawców. Jeśli spojrzymy na to trochę głębiej, nasza miłość i wdzięczność nie powinna ograniczać się tylko do ludzi, ale powinna objąć też ptaki i zwierzęta oraz pięć elementów które są zawarte w ziemi, lasach, górach i rzekach. Patrząc na piękny kwiat, kiedy czujemy radość z piękna, nie powinniśmy zapominać o wdzięczności względem jego twórcy i tego kto o nie dba.

Wraz z rozszerzaniem się naszej świadomości, nasze nastawienie w stosunku do innych zmienia się.
Manifestuje się związek miłości i współczucia ze wszystkim, zanika dyskryminacja. Tak więc, ostateczne dziękczynienie jest skierowane do Boga, poprzez wszystkie żyjące i martwe formy boskości.

Pamiętam strofę, która opisuje nastawienie wdzięczności w codziennym życiu:

Bóg jest moją siłą i tarczą.
Ufam mu z całego serca.
Pomaga mi i moje serce wypełnia się radością.
Wykrzykuję pieśni dziękczynienia.

– Psalm 28:7

Piękno ciała, siła umysłu, moc intelektu, dobra materialne, godność i sława, są niczym innym jak tylko darami Boga. Nasza siła do działania i ochrona którą otrzymujemy w ciągu naszego życia, są niczym innym jak tylko darami Boga. Powinniśmy sobie to uświadamiać i zaprowadzi nas to do stanu zaufania i wiary.

Pan jest naszym prawdziwym wsparciem. Pamiętanie o nim i odczuwanie go w każdym oddechu jest źródłem prawdziwej radości. Komukolwiek pomagamy lub ktokolwiek pomaga, to nikt inny jak Bóg. Kochajmy Go z każdym oddechem i zawsze bądźmy wdzięczni.

Możemy kochać Boga i jego stworzenie i życie stanie się pieśnią. To nie jest pieśń którą śpiewamy słowami; to przepływ miłości i wdzięczności z serca. To jest praktyczna duchowość i sztuka udanego życia.

Zmieńmy nasze nastawienie. Odczuwajmy pełen miłości związek ze wszystkim. Wtedy nasze myśli, nawyki i mowa będą nasycone miłością i współczuciem. Kiedy jemy, spontanicznie zauważymy czy ktoś inny nie jest głodny i czy należy go nakarmić. Nigdy nie będziemy krzywdzić innych ani tworzyć cierpienia. Będziemy widzieć siebie w innych i innych w nas.

Żyjmy z nastawieniem dziękczynienia i wnośmy więcej miłości i pokoju do świata.

Niech Bóg i mistrzowie pobłogosławią każdego z nas miłością, pokojem, harmonią i wdzięcznością.

Z Miłością,
Prajnanananda