home_prajnananandaji1Kochająca i Boska Duszo,

Niech najlepsze błogosławieństwa Boga i mistrzów będą z wami wszystkimi. Korzystam z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, aby pomodlić się za was i całe stworzenie.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku dla was wszystkich!

Te święta mają dwa znaczenia: uhonorowanie przyjścia Księcia Pokoju oraz pamiętanie, aby wykorzystać nasz cenny czas inteligentnie. Miłość dla Chrystusa oraz inteligentne wykorzystanie czasu są w rzeczywistości jednym i tym samym.

Nasza miłość dla kogokolwiek jest odzwierciedlona w naszym codziennym życiu oraz naszym nastawieniu w ramach zwyczajnej aktywności. Podobnie jak miód dodany do mleka dodaje słodkości, tak nauki wielkich postaci, jak Kriszna lub Chrystus dodają piękna naszemu życiu.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zastanówmy się nas paroma pytaniami zadawanymi przez starożytnych proroków w Indiach na długo przed narodzinami Chrystusa:

ko deshah kani mitrani kah kalah kau vyayagamau
kascaham ka cha me shaktih iti chintyam muhurmuhuh

„Gdzie jest moja ojczyzna? Kim są moi przyjaciele?
Czym jest czas? Jaki jest mój dochód i koszty?
Kim jestem? Co jest moją prawdziwą siłą lub źródłem energii?
Szczery poszukiwacz powinien zastanawiać się nad tym bez przerwy”.

Zastanówmy się nad tym wersetem:

Gdzie jest moja ojczyzna?
Bez wątpienia powinniśmy kochać swój dom, wioskę, miasto czy kraj. Powinniśmy jednak rozszerzyć swoją miłość na cały wszechświat i powinniśmy żyć, aby służyć wszystkim z uczuciem, że wszyscy należą do nas i my należymy do wszystkich. Nasze życie powinno być ukierunkowanie na niekrzywdzenie innych, szczególnie żywych istot. Ponad wszystko powinniśmy pamiętać, że ta ziemia jest naszym tymczasowym miejscem zamieszkania. Przychodzimy na ten świat ku radości innych i opuścimy go radośnie. Nasz prawdziwy dom jest u stóp Pana.

Kim są moi przyjaciele?
Cały świat jest naszym tymczasowym domem i wszyscy jego mieszkańcy są naszymi przyjaciółmi. Nikt nie jest wrogiem i nie powinniśmy kogokolwiek nie lubić lub nienawidzić. Wszystkie żyjące stworzenia są nasze. W rzeczywistości tylko Bóg i mistrzowie są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi. Dobre książki są naszymi przyjaciółmi. Cisza i odosobnienie również zaliczają się do naszych przyjaciół.

Czym jest czas?
Czas nie jest liczony w dniach, miesiącach czy latach; jest liczony każdym oddechem i każdym czynem. Życie jest niczym innym jak czasem połączonym z talentem i możliwościami. Powinniśmy jak najlepiej go wykorzystać. Nie powinniśmy marnować nawet jednego oddechu.

Jakie są moje dochody i wydatki?
Ludzie mierzą osiągnięcia swego życia przez pryzmat zakumulowanych dóbr materialnych. Naszym prawdziwym bogactwem jednak jest miłość, oddanie i wiedza zgromadzone dzięki praktyce duchowej i dobrym uczynkom. Niech wszystkie nasze organy zmysłów, umysł, inteligencja i czas będą wykorzystane, aby zdobywać duchowe skarby.

Kim jestem?
To jest fundamentalne pytanie i powinniśmy poszukiwać na nie odpowiedzi poprzez medytacje i właściwe postępowanie oraz poprzez samo-badanie i samo-analizę.

Co jest moją prawdziwą siłą lub źródłem energii?
Niektórzy myślą, że jest nią zdrowie lub siła ciała; inni myślą, że są nimi pieniądze lub przyjaciele i rodzina, lecz my powinniśmy zastanowić się głębiej i znaleźć prawdziwą odpowiedź. Oddech jest naszą siłą. Praktyka duchowa jest naszą siłą. Dobre myśli są naszą siłą. Dobre uczynki są naszą siłą. Ponad wszystko, Bóg i mistrzowie są naszą prawdziwą siłą.

Rozpocznijmy ten Nowy Rok z pozytywną transformacją, tworząc więcej miłości, radości i pokoju tak, aby każdy oddech był świętem. Niech Bóg błogosławi nas i wszystkich.

Z Miłością,
Prajnanananda