Shri Lahiri Mahasaya

2_md

30 września 1828 roku, w pomyślnym siódmym dniu jasnego księżyca dasahara, podczas gdy wieśniacy z Ghurani w świętej ziemi Nadia w Zachodnim Bengalu, byli ekstatycznie zanurzeni w kulcie Boskiej Matki Durgi, Lord Shiva pobłogosławił Gourmohan i Muktakeshi boskim dzieckiem. Rajarshi Janaka był według starożytnych pism i literatury wedyjskiej, legendarny za jego niezwykłą zdolność do pozostania duchowo czystym, żyjąc majestatycznym życiem króla ale Shyamacharan Lahiri poszedł o krok dalej, jako wyzwolona dusza, prowadząc światowe życie w nowoczesnym społeczeństwie.

Shyamacharan Lahiri został skierowany przez Babaji Maharaj aby wyzwolić zarówno świętych  i gospodarzy domowych za pośrednictwem prostych i łatwych technik Kriya Yoga. Pod właściwym kierunkiem swego erudycyjnego ojca, pobożnej matki i czujnym okiem Babaji Maharaj, dojrzał do samorealizacji boskiej istoty,ustanowienia w sthitapradżni i mądrości. Interpretacja i analiza pism hinduskich i zachodnich była oparta na osobistej realizacji swojej istoty, a nie analizie intelektualnej. Lahiri Mahasaya związany był oblubieńczym węzłem z Kashimoni, córką Pandita Mahamahopadhdżaja Devanarajan, uznanegobadacza Kashi. Ich małżeństwo było wspaniałą boską grą Wszechmogącego – wielki związek Lord Shiva i Bogini Durga. Lahiri Mahasaya dzielnie podchodził do wszystkich ziemskich niedoli z poczuciem wewnętrznego dystansu i spokojemumysłu. Kiedy Kashimoni starała się doprowadzić je do wiadomości Lahiri Mahasaya jego zwykły refren brzmiał: „Na pewno Lord Vishwanath, który podtrzymuje wszechświat może utrzymać niewielką rodzinę”. Pozostał niewzruszony w ciężkiej próbietrudnej sytuacji finansowej, wytrwał przy pracy w sektorze publicznym pracując w dziale inżynierii wojskowej. Oderwanie się od dostatku i majętnościbyło cechą jego skromnego życia.

Duchowe poszukiwania Lahiri Mahasaya dosięgnęły swojego szczytu, kiedy został przeprowadzony do Himalajów. To właśnie tam, w Ranikhet, poznał swojego nieśmiertelnego guru, Babaji Maharaj Materializuje się wspaniały złoty pałac wysadzany niezliczonymi olśniewającymi klejnotami i kamieniami szlachetnymi wszystkich odmian, Babaji Maharaj Lahiri Mahasaya we wszystkie święte i sekretne techniki Kriya Yoga. Lahiri Mahasaya był bardzo zadowolony z osiągnięcia tego niepojętego etapu realizacji Boga. Zgodnie z zaleceniami Babaji Maharaj, wrócił do domu do wykonywania doczesnych obowiązków idealnego gospodarza.
Stał się doskonale zrealizowanym joginem, będącym w stanie pokazać drogę wyzwolenia gospodarzom, brahmaczarim a także joginom. O duchowej rozpiętościjego osiągnięćświadczy  przyciąganie ku niemu wielbicieli i poszukiwaczy ze wszystkich ścieżek życia.

Boskiej grze cudów Siddhi Yogi Lahiri Mahasaya niebyło końca. Choć miał on ciało fizyczne, był także bezpostaciowy. Wykonywał on swoje pracematerializując się w więcej niż jednym miejscu w tym samym czasie. Dobrotliwy i hojny, cudem uratował życie wielu uczniów i zwrócił ku sobie prawdziwych poszukiwaczy jak słodki i pachnący kwiat urzeka pszczoły .Jego stan mądrości i jego doskonała równowaga były okazane, gdy kontynuował dyskurs na temat Bhagavad Gity, niewzruszony, podczas gdy członkowie rodziny opłakiwali śmierć jego córki.
 
Mahasamadhi Lahiri Mahasaya odbyło się 26 września 1895 r. w dzień mahastami, kultu Matki Durgi. Gdy wszedł do wiecznej siedziby Boga, powiedział: „Ci, którzy praktykują tę nieśmiertelną Kriya Yoga nigdy nie zginą i nie zostaną sierotami. Uzyskując tę wielką i nieśmiertelną Kriya Yoga od Babaji Maharaj, reanimowałem ją na tym świecie. W przyszłości będzie ona rozpowszechniana w każdym domu i człowiek będzie stopniowo kroczyć na tej drodze do ostatecznego wyzwolenia. Droga zbawienia zawsze będzie pozostawać otwarta dla ludzkości. Nadszedł czas mojego odejścia”. Nawet to fizyczne ciało jest zniszczone, a wiecznie-istniejący guru jest zawsze z tobą. Dzienniki Lahiri Mahasaya interpretacje, wykłady i przykładne życie pozostają  świadectwem jego niezgłębionego stanu mądrości i osiągnięć duchowych.